Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 17.03.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Stan zagrożenia epidemicznego - co to oznacza?
Zamknięte szkoły i przedszkola
Zamknięte domy kultury i biblioteki
Co z obsługą interesantów?
Nie ma ordynatora i... oddziału położniczego
Program antysmogowy
Przebudowa ważnych ulic
Pomorski Festiwal Nauki w Chojnie
Sport

Przebudowa ważnych ulic

Umowę na przebudowę ważnych ulic w Gryfinie podpisały 12 marca władze tej gminy oraz powiatu gryfińskiego. Chodzi o dwie powiatowe ulice: 1 Maja i Sprzymierzonych. Jest to jeden z etapów tworzenia w Gryfinie centrum przesiadkowego Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej. Wartość robót to blisko 10 mln zł, a rozpocząć mają się już w tym tygodniu (od ulicy Sprzymierzonych, na wysokości dworca kolejowego). Inwestycja realizowana jest wspólnie przez powiat i gminę. Po opracowaniu dokumentacji wyłoniono w przetargu wykonawcę, którym została firma Dankom z Lisiego Pola.

Wizualizacja obszaru przy dworcu po przebudowie

Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Zakres prac obejmuje m.in. przebudowę nawierzchni i chodników ulic Sprzymierzonych i 1 Maja (do skrzyżowania z Parkową) oraz przebudowę terenu przed dworcem kolejowym, gdzie powstać ma nowy dworzec autobusowy i nowy postój taksówek, przebudowane też zostanie wyjście z tunelu. Przewidziano również przebudowę infrastruktury podziemnej, nowe nasadzenia zieleni oraz małą architekturę. Docelowo ul. 1 Maja ma być zmodernizowana aż do nabrzeża Odry. Zaplanowano m.in. zwiększenie liczby miejsc parkingowych.

Umowę podpisali przedstawiciele władz powiatu, gminy Gryfino i firmy Dankom

Głównym celem inwestycji jest poprawa warunków korzystania z transportu publicznego, co ma zwiększyć liczbę jego użytkowników. Przy okazji ta część miasta zyska na estetyce. Podpisana w ubiegłym tygodniu umowa, dotyczy drugiego z trzech etapów prac, zdecydowanie największego.
Nie da się uniknąć utrudnień w ruchu drogowym. Obsługa pasażerów autobusów odbywać się będzie na ul. Kolejowej. Kierowcy proszeni są o korzystanie z parkingu przy byłej komendzie policji oraz z nowego parkingu przy Kolejowej (zakończony już pierwszy etap obejmował przebudowę jej południowego odcinka, wzdłuż którego powstał parking dla osób przesiadających się na pociąg). Przez cały czas robót zapewniony ma być dojazd do Szpitala Powiatowego przy ul. Parkowej.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska