Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 23.10.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jak głosowaliśmy w powiecie?
Już bez granic
Ordery za dialog
Kto wskaże drogę nam?
Tożsamość spod Cedyni a etnogeneza
Zostaną tu na zawsze
Hospicjum w Chojnie
Flesz nominowany
SPORT

Kto wskaże drogę nam?

Obchody Dnia Papieskiego w Chojnie miały w tym roku szczególny charakter, ponieważ w tym czasie skumulowały się trzy uroczystości. Niedawno ustalono bowiem, iż w październiku przypada 600. rocznica poświęcenia głównego ołtarza w kościele Mariackim i konsekracja wnętrza. Była też rocznica odsłonięcia pomnika Jana Pawła II. 16 października liczna rzesza wiernych zgromadziła się w kościele Mariackim na mszy św. W czasie liturgii zaprezentował się cedyńsko-chojeński zespół chóralny dyrygowany przez burmistrza Chojny Adama Fedorowicza.


Po nabożeństwie chojnianin dr Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił wykład dotyczący historii KM, prezentując na dużym ekranie slajdy przedstawiające świątynię w różnych epokach oraz fragmenty wnętrza z okresu jej świetności. 1407 rok to data godna zapamiętania, bo faktycznie od tego czasu kościół zaczął w pełni funkcjonować jako obiekt sakralny. Oczywiście mniej więcej w takiej formie jak obecnie, bo inny, granitowy powstał w tym miejscu (potem rozebrany) już w końcu XII wieku. Budowa nowej świątyni trwała wiele lat i - jak dowodził historyk - co jakiś czas oddawano do użytku jakiś fragmenty: kaplice, boczne ołtarze itp. Prace trwały też jeszcze po poświęceniu głównego ołtarza. Przypomnijmy, że KM został zaprojektowany przez wybitnego średniowiecznego architekta Henryka Brunsberga i być może budowany pod jego nadzorem bądź uczniów mistrza.

Poznanie wielu szczegółów o historii kościoła zawdzięczać można przewodniczącemu Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie Peterowi Helbichowi, który także uczestniczył w uroczystości. Jak powiedział ks. prałat Antoni Chodakowski, dzięki P. Helbichowi wiemy o dacie poświęcenia ołtarza. Obecnie trwają prace wewnątrz kościoła, a także remont wieży. Być może już pod koniec grudnia można będzie wchodzić na taras widokowy.
Po wykładzie odbyła się audiowizualna prezentacja najważniejszych postaci i wydarzeń z historii Polski, życia Jana Pawła II, migawki z pielgrzymek itp. Przemieszczające się szybko obrazy utrwalał donośny głos (fragmenty niezapomnianych homilii) papieża. Szczególnie mocno przy doskonałej akustyce zabrzmiało słynne zawołanie z placu Zwycięstwa w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". W międzyczasie chojeńska artystka Karolina Sawka ślicznie zaśpiewała lubianą przez Jana Pawła II pieśń, którą zazwyczaj góralskie dzieci żegnały ukochanego Pielgrzyma.

Po uroczystościach w świątyni wszyscy udali się pod pomnik JP II. Różaniec, pieśni i chwila wymownej ciszy o godz. 21.37. "Kto wskaże drogę nam?" - śpiewał chór pod pomnikiem. Można byłoby rzec, że drogę mamy wskazaną. Trzeba tylko nauczyć się dobrze odczytywać znaki.

Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska