Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 27 z dnia 01.07.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Skażona woda w Gryfinie
Zielone światło dla Zielonych
Spotkania z inną muzyką
Bieniek z minimum olimpijskim
Rekordowy burmistrz honorowym obywatelem
Biuro poselskie w Chojnie
Pierwsze wiejskie przedszkole
Bezpieczna szkoła w Baniach

Zielone światło dla Zielonych

Rada Miejska w Chojnie po długich dyskusjach upoważniła 26 czerwca burmistrza Adama Fedorowicza do podpisania oświadczenia dotyczącego rewitalizacji Doliny Miłości w Zatoni Dolnej. Od kilku lat projekt ten realizuje Federacja Zielonych "Gaja". W toku przygotowań jest przełomowy chyba etap, na który "Gaja" pozyskała 4 mln zł z Interregu IV A. Jak oznajmiła na sesji Joanna Buława - na zdj. (odpowiedzialna w stowarzyszeniu za pozyskiwanie środków), to największy projekt w ramach tego europejskiego funduszu. Dokumenty zatwierdził już konserwator zabytków, wkrótce nadleśnictwo ma podpisać umowę, na mocy której zgodzi się na wieloletnie użyczenie Gai terenu doliny. Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie z pobliskim Schwedt, gdzie nad kanałem w pobliżu teatru powstaje Park Hugenotów.
Procedura wymaga jednak, by gmina Chojna w razie czego przejęła zobowiązania Gai. Tego właśnie dotyczyć miało oświadczenie burmistrza. Kwestia ta wywołała kontrowersje radnych, zwłaszcza że chodzi o niebagatelną kwotę 4 mln zł. Wiceprezes Gai dr Bożena Prajs i J. Buława przekonywały, że kondycja istniejącego już 15 lat stowarzyszenia jest dobra, na co mogą przedstawić wyniki kontroli. Jednak szef opozycyjnego klubu radnych ChIS Mikołaj Szeremeta wnioskował o przyjrzenie się sprawie najpierw na komisjach, badając wyniki audytu i kondycję finansową. Po 15-minutowej przerwie radni zmienili jednak zdanie, a przeważyła wiadomość, że wniosek do Interregu musi być złożony do 7 lipca. A bez oświadczenia burmistrza byłoby to niemożliwe. Ostatecznie rada upoważniła go do tego jednogłośnie. Padł też argument, że przecież chodzi o inwestycję na terenie gminy, mającą służyć głównie jej mieszkańcom.

Jak powiedziała J. Buława, 4-milionowy projekt realizowany ma być przez 30 miesięcy. 364 tys. zaplanowano na remont stawów, 168 tys. na zagospodarowanie terenów przy nich (różane pergole, ławeczki), 1,52 mln na zieleń, 1,157 mln na drogi i ścieżki spacerowe, 337 tys. zaplecze turystyczne, 72 tys. wykonanie replik dwóch stojących wcześniej przy stawach posągów, 70 tys. plac zabaw dla dzieci, 300 tys. na promocję i tyle samo na koszty osobowe.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska