Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 5.12.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Konarski na starostę
Pierwsze sesje
Miłość nad Odrą w niemieckiej telewizji
Król jest nagi!
Przed remontem w Krzymowie

Pierwsze sesje

Mieszkowice: chrzest zimną wodą

Henryk Rzepczak
Podobnie jak w innych gminach, na pierwszej sesji Rady Miejskiej w Mieszkowicach dokonano wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Wydawało się, że wybór będzie prostą formalnością, bo demokracja ma swoje prawa i wystarczy tylko policzyć głosy. Jednak życie pokazuje, że nawet na pozór klarowne sytuacje mogą mieć zaskakujący finał. Po zaprzysiężeniu radnych przystąpiono do zgłaszania kandydatów na przewodniczącego. Henryk Domaradzki - radny z Inicjatywy Samorządowej, popierającej burmistrza Szymkiewicza, zaproponował Henryka Rzepczaka (dotychczasowego przewodniczącego), a Aneta Łuczyszyn z ugrupowania Stanisława Szymoniaka zgłosiła Andrzeja Salwę - kontrkandydata burmistrza z I tury wyborów. W kuluarach mówiło się, że grupa związana z Salwą ma przewagę jednego głosu i rozstrzygnie wybory na swoją korzyść. Przewodniczący komisji skrutacyjnej Grzegorz Kaczmarek przeczytał zasady i regulamin głosowania, pytając zarazem, czy dla wszystkich jest on jasny. Nikt nie pytał o szczegóły. Gdy komisja zaczęła liczyć głosy, okazało się, że prawie połowa jest nieważnych. Po dłuższej naradzie podzielono się wątpliwościami z radnymi na sali. Wyszło na to, że nie wszyscy zrozumieli zasady głosowania. Trzeba było na karcie zaznaczyć, że oddaje się głos na kandydata i równocześnie, że jest się przeciw drugiemu kandydatowi bądź wstrzymuje od głosu. Tak więc każdy musiał postawić dwa znaczki. Wygrywał ten, na którego oddano więcej ważnych głosów.
Po ożywionej dyskusji postanowiono uznać głosowanie za ważne, bo wszelkie warunki statutowe i formalne zostały zachowane, a więc nie ma podstaw do jego unieważnienia - czego domagała się część radnych. Zaistniałą sytuację skonsultowano z radcą prawnym, który potwierdził ważność głosowania. Ogłoszony wynik brzmiał: Henryk Rzepczak - 6 głosów za, 2 przeciw i 0 wstrzymujących. Andrzej Salwa - 2 głosy za, 6 przeciwnych i 0 wstrzymujących. Tak więc przewodniczącym został H. Rzepczak, a część radnych zapewne miała pierwszą lekcję pokory. Był to chrzest - jak napisałem w tytule - zimną wodą.
Nauka nie poszła w las i nie było już pomyłek przy głosowaniu na wiceprzewodniczącego. Spośród paru propozycji (wśród nich A. Salwy) dwie osoby wyraziło zgodę na kandydowanie: Bożena Nowak i Henryk Domaradzki. Wynik 9:6 dla B. Nowak. Jest ona radną z komitetu S. Szymoniaka - Gmina Mieszkowice Nasze Wspólne Dobro.

W St. Czarnowie bez problemów
Mendak Kazimierz
Bez żadnych problemów wybrano przewodniczących w Starym Czarnowie. Wójt Marek Woś skompletował przygniatająca większość w radzie. Przewodniczącym został poprzedni szef rady Kazimierz Mendak (na zdjęciu obok), a jego zastępcą Władysław Kałucki - także pełniący tę funkcję w poprzedniej kadencji.
Tadeusz Wójcik

Chojna: przewodniczący ten sam
W Chojnie na inauguracyjnej sesji niespodzianką była chyba tylko nieobecność wybranego dwa dni wcześniej nowego burmistrza Adama Fedorowicza, którego nie zaproszono na obrady. Wcześniej było już wiadomo, że większość w radzie ma grupa przegranego burmistrza Wojciecha Konarskiego, dlatego nie był zaskoczeniem wybór Janusza Kowalczyka na przewodniczącego rady (pełnił on tę funkcję w poprzedniej kadencji). W tajnym głosowaniu otrzymał 10 głosów, a jego kontrkandydat Wojciech Skrzypczyk (zgłoszony przez Sławomira Błęckiego) - 4. Tuż po głosowaniu J. Kowalczyk zadeklarował, że jego grupa będzie wspierać burmistrza, a wcześniej jego kolega - radny Mikołaj Szeremeta oświadczył: "Nie chcemy być opozycją, chcemy wspólnie z burmistrzem dbać o naszą gminę".
Kowalczyk Janusz
Emocji nie było również przy wyborze wiceprzewodniczących rady, gdyż na dwa miejsca zgłoszono dwóch kandydatów. Funkcje te objęli: Tadeusz Kasprzyk z Grzybna i Rafał Skrzypek z Krzymowa.
Na początku sesji zaświadczenia o wyborze na radnego odebrało 15 osób, ale ślubowanie złożyło tylko 14. Później J. Kowalczyk odczytał pismo od komisarza wyborczego w Szczecinie Mariana Szabo, który poinformował, że na Pawle Tarnowskim ciąży prawomocny wyrok za przestępstwo z winy umyślnej, ścigane z oskarżenia publicznego. Dlatego - zgodnie z prawem - nastąpiło wygaśnięcie jego mandatu.

W okręgu nr 5 (Lisie Pole, Nawodna, Garnowo) będą więc wybory uzupełniające. Jak oświadczył komisarz Szabo, Państwowa Komisja Wyborcza będzie dążyć do tego, by radni z wyrokami ponieśli koszty przeprowadzenia nowych wyborów. Przypomnijmy, że w tym samym okręgu tuż przed wyborami skreślono z listy kandydatów na radnego Jerzego Karaczuna, na którym też ciąży wyrok sądowy.

Cedynia: miażdżąca przewaga burmistrza
Ślawski Leon
Przewodniczącym Rady Miejskiej w Cedyni został ponownie Leon Ślawski (na zdjęciu). Na jego zastępcę wybrano Annę Muraszkę. Oboje są z ugrupowania burmistrza Adama Zarzyckiego, które wprowadziło do rady aż 12 na 15 radnych.
(rr)

Burmistrzowie ślubują
W Trzcińsku Zdroju w poniedziałek na sesji Rady Miejskiej ślubowanie złożył nowo wybrany burmistrz Zbigniew Kitlas (na zdjęciu). Tydzień wcześniej przewodniczącym rady został Józef Szott. Ukonstytuowały się już też komisje. Na czele pięcioosobowej komisji rewizyjnej stanął Franciszek Kwiatkowski. Komisją oświaty i kultury pokieruje Teresa Noga, a rolnictwa, infrastruktury i budżetu - Wiesława Płotkowska. Kolejna sesja już w czwartek o godz. 11, a w programie ustalenie poborów burmistrza i stawek lokalnych podatków na 2007 rok.
Drugą sesję w Chojnie zwołano na wtorek 5 grudnia o godz. 10. Nowy burmistrz Adam Fedorowicz złoży ślubowanie, rada ustali mu wynagrodzenie i uchwali podatki.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska