Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 30.01.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nie pomogło becikowe
Książka o Swobnicy
Jest zgoda na zakup
Dalsze zmiany w starostwie
Budżet Chojny jednogłośnie
Postępowanie umorzone
Festiwal Miejsc i Podróży w Gryfinie
Polsko-niemieckie spotkania noworoczne

Polsko-niemieckie spotkania noworoczne

Moryńska integracja
Spotkanie noworoczne w sali konferencyjnej MOK w Moryniu 26 stycznia zainaugurowało realizację projektu "Polsko-niemieckie spotkania integracyjne Moryń 2007". Jest on współfinansowany ze środków UE w ramach inicjatywy wspólnotowej Interreg III A oraz budżetu państwa. Obejmuje szereg działań, np. polsko-niemieckie warsztaty kulinarne, wikliniarskie, malarstwa i rzeźby, święto plonów itp. Podczas uroczystości w Moryniu nastąpiło oficjalne przypieczętowanie zapowiedzianych działań. Beneficjentem projektu jest Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu, a jego współpartnerami są: Europa-Union Niemcy (związek powiatowy Uckermark) oraz Chojeńsko-Gryfińskie Stowarzyszenie Wspólnej Europy. W porozumieniu postawiono sobie za cel wspieranie wszelkich form współpracy w dziedzinie gospodarki, kultury, oświaty, sportu, rekreacji i turystyki. Zobowiązano się do wspierania wspólnych projektów, propagowania historii narodu polskiego i niemieckiego, dorobku kulturalnego oraz budowania przyjaznych stosunków po obydwu stronach Odry, a także sprawowania pieczy nad pomnikami i zabytkami, inicjowania akcji charytatywnych itp. W projekcie przewiduje się organizację imprez kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, wystaw, seminariów tematycznych itd. Porozumienie zawarto na okres roku, lecz będzie automatycznie przedłużane, gdy jedna ze stron od niego nie odstąpi. Podpisali je: dyr. MOK w Moryniu Barbara Ignaczak oraz przewodniczący Europa-Union Uckermark dr Joachim Benthin i szef ChGSWE Gerard Lemke.

Umowę podpisują: dyr. MOK B. Ignaczak, przewodniczący ChGSWE G. Lemke i szef EU Uckermark J. Benthin
Spotkanie noworoczne było okazją do uhonorowania kilkunastu osób (ze strony polskiej i niemieckiej), które przyczyniły się do rozwoju współpracy międzynarodowej w różnych dziedzinach oraz tych, które promowały miasto i gminę Moryń. Dyplomy wręczał burmistrz Jan Maranda. W czasie imprezy nastąpiło także oficjalne otwarcie pokonkursowej plastycznej wystawy dziecięcej "Jesteśmy razem". Otwarcia dokonała instruktorka trzech kół plastycznych na naszym terenie Aniela Głodna. Wykonano 88 prac, a nagrodzono 26. Motywem przewodnim były wspólne działania i sytuacje w rodzinie, w szkole, na wycieczce, na boisku itp. A. Głodna przypomniała o szeregu wypadach międzynarodowych i sukcesach swych podopiecznych. Prace wystawiane były m.in. w stałym przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej oraz w Ambasadzie Bilateralnej w Brukseli. Dzieci zaproszono na wystawę, która ma się w tym roku odbyć w Europarlamencie. Podczas uroczystości pokaźnej grupie młodziutkich i nieco starszych artystów wręczono dyplomy i upominki.
Po zakończeniu części oficjalnej licznie przybyli goście z Niemiec i z Polski degustowali specjały bogatej kuchni staropolskiej. W tej dziedzinie możemy bez kompleksów konkurować ze ścisłą czołówką Unii.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

Trzcińsko z Bad Freienwalde
Burmistrz Trzcińska
Z. Kitlas, z tyłu dyr. TCK Dariusz Panek
Podobne międzynarodowe spotkanie noworoczne zorganizowano w sobotę w Trzcińskim Centrum Kultury. Zainaugurowano w ten sposób realizację projektu "Polsko-niemieckie spotkania integracyjne - Jesteśmy razem". Partnerem gminy Trzcińsko Zdrój jest stowarzyszenie Athleticon '97 z Bad Freienwalde. Reprezentowała je Halina Raddatz.
Gości krajowych i zagranicznych przywitali burmistrz Zbigniew Kitlas i przewodniczący Rady Miejskiej Józef Szott. Przybyli przedstawiciele wielu gmin, nie tylko z naszego powiatu. Ponad 20 osobom (w tym reprezentantom partnerskiego miasteczka Graft De Rijp z Holandii) wręczono dyplomy za promowanie Trzcińska Zdroju. Ponadto nagrody otrzymali uczniowie - laureaci konkursu plastycznego o miejscowych zabytkach.
Kolejne etapy rozpoczętego projektu to m.in. warsztaty wokalne (już w lutym), przybliżenie niemieckim partnerom polskich tradycji Nocy Świętojańskiej (w czerwcu), rajd rowerowy szlakiem zabytków i przyrody (w sierpniu).
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska