Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 17.02.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Włóczykij
W niedzielę wybory w Chojnie
Sąsiedzi czy wrogowie?
Niech weryfikują mieszkańcy
Szkoła już ministerialna
Remontują i budują
Filia zamiast poradni
Jeszcze Polska nie zginęła w Schwedt
Ciekawe plany rowerzystów
Sport

Jeszcze Polska nie zginęła w Schwedt

20 lutego o 19.30 w teatrze UBS w Schwedt będzie miała miejsce premiera sztuki "Noch ist Polen nicht verloren", co po polsku znaczy dokładnie "Jeszcze Polska nie zginęła". Autorem jest Jürgen Hofmann, który oparł swój tekst na powieści Melchiora Lengyela, będącej podstawą klasycznej komedii Ernsta Lubitscha z 1942 roku pt. "Być albo nie być" (nominacja do Oscara za muzykę). Lubitsch (1892-1947) był niemieckim reżyserem, który w 1922 r. wyjechał do Hollywood. W 1935 r. naziści odebrali mu obywatelstwo niemieckie z powodu żydowskiego pochodzenia. Węgier Melchior Lengyel (1880-1974) był przyjacielem Lubitscha. W 1939 r. razem nakręcili "Ninoczkę" z Gretą Garbo w roli tytułowej. W 1983 r. powstała w USA nowa wersja "Być albo nie być" z Melem Brooksem i Ann Bancroft w rolach głównych.

"Noch ist Polen nicht verloren" to sensacyjna komedia. Akcja toczy się podczas II wojny w okupowanym przez Niemców Poznaniu. Miejscowy teatr zostaje zamknięty. Bezrobotni aktorzy angażują się w wykrycie szpicla, by uniemożliwić mu przekazanie hitlerowcom informacji, mogących bardzo zaszkodzić polskiemu ruchowi oporu. Aktorom przydają się ich zawodowe zdolności i niewykorzystane kostiumy - mundury gestapo i Wehrmachtu (tuż przed 1 września szykowali się do premiery antynazistowskiej sztuki). Po wielu perypetiach udaje im się unieszkodliwić szpicla. Ale sprawa się wydaje i muszą uciekać. Grają o własne życie, o Polskę i o swą sztukę.
Reżyseria Gösta Knothe, scenografia i kostiumy Volker Walther. Jako Józef Tura wystąpi Uwe Heinrich, Maria Tura - Ines Heinrich, Broński - Peter-Benjamin Eichhorn, dr Dobosz - Roland Möser, Andrzej Staśnik - Maximilian Wolff.
Sztuka była wcześniej grana w wielu innych niemieckich teatrach, m.in. w Norymberdze, Hamburgu, Erfurcie, Bochum, Karlsruhe.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska