Dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 30 z dnia 28.07.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chopin przyjechał do Mieszkowic
Czy martwe przepisy ożyją i uratują Swobnicę?
Gimnazja z VAT-em
Świąteczne awanse policjantów
XV Przystanek Woodstock
Program Jarmarku Moryńskiego
Umowa Chojny z WSH
Pieszo przez świat
Sport

Chopin przyjechał do Mieszkowic

To był niezwykły koncert i niezwykłe wydarzenie. W dobie schlebiania przez domy kultury najniższym gustom, w sobotni wczesny wieczór w Mieszkowicach na Rynku w centralnym punkcie miasta przez godzinę można było słuchać na żywo utworów Chopina. Na koncertowym fortepianie najsłynniejszej firmy Steinway grał je niespełna 18-letni Nikodem Wojciechowski z Poznania - jeden z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia, laureat wielu konkursów krajowych i zagranicznych.
Skąd taki koncert w małym miasteczku? To owoc projektu pod nazwą "Chopin przyjechał", popularyzującego muzykę największego polskiego kompozytora w mniejszych miastach naszego kraju. Muzykę graną na żywo słuchacze odbierają zupełnie inaczej niż z radia i dotyczy to wszystkich jej gatunków. W radzie programowej projektu są takie muzyczne sławy, jak np. Wojciech Kilar i Janusz Olejniczak. Inauguracja nastąpiła w maju, a koncert w Mieszkowicach był 25. z kolei. Docelowo na rynkach, placach i w parkach ma być 200 takich występów - dla uczczenia przypadającej w przyszłym roku 200. rocznicy urodzin Chopina. Wstęp zawsze jest wolny. W projekcie uczestniczy w sumie ośmioro pianistów. Organizatorem jest Biuro Koncertowe Józefa Herolda z Bydgoszczy (urodzonego w Dębnie). Patronem medialnym jest program I Polskiego Radia.

Grający Chopina w Mieszkowicach Nikodem Wojciechowski studiuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam", zdobywał też laury na konkursach we Włoszech i Estonii, a koncertował - oprócz Polski - w Luksemburgu, USA, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Szkoda, że z oferty organizatorów skorzystały na naszym terenie tylko Mieszkowice...
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska