Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 26 z dnia 30.06.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kłopotliwa chluba Gryfina
Warda i Wieder mogą być radnymi
Dni Cedyni
Pozaurzędowe jest tańsze
Uczymy i wymagamy
Wielkie dni niepełnosprawnych
Garbusy przegrały z pogodą
Wykorzystać Dni Integracji
Europa w barwach tęczy
Szukajcie w sporcie radości, uczciwości i piękna

Europa w barwach tęczy


W sali starostwa w Gryfinie uroczyście otwarto 25 czerwca wystawę dziecięcej twórczości plastycznej pn. "Europa w barwach tęczy". Swoje prace - w różnorodnych technikach - prezentowali członkowie kół plastycznych: Akwarele z Morynia (zespół istnieje 30 lat), Inspiracje z Chojny (działają 10 lat) oraz 3-letnich Pasteli z Dębna. Wszystkie założone są i prowadzone przez Anielę Głodną. Otwarcia dokonali starosta Ewa De La Torre i członek Zarządu Powiatu Adam Nycz.
Młodzi artyści zdobyli ponad 200 nagród i wyróżnień zespołowych i indywidualnych w konkursach oraz plenerach krajowych i międzynarodowych. Na wystawie zaprezentowano ponad 150 prac, przedstawiających piękno zabytków i przyrody naszej ziemi. - To oni będą decydować o jej losie. Od nich będzie zależało, co zrobią z bogactwem, które im przekażemy. Dlatego uczenie wrażliwości od najmłodszych lat nie jest tu bez znaczenia. Istotą postawy twórczej jest ciekawość świata, chęć zmiany, tęsknota za czymś, czego jeszcze nie było, za wpisaniem w swoje i nie tylko swoje życie nowych wartości, na które czeka Europa - powiedziała E. De La Torre, która wręczyła dyplomy i nagrody rzeczowe dla 30 wyróżniających się małych artystów. Nagrody specjalne starosty otrzymali: Jagoda Januszczak i Aleksandra Czerwińska z Akwarel, Olga Mizgier i Beata Rolak z Inspiracji oraz Edyta Zajączkowska i Marcin Zaborski z Pasteli.
Już pierwszego dnia wystawę odwiedziło wiele osób. Największe zainteresowanie przyciągały prace wykonane w technice tzw. malarstwa kreatywnego na szkle i jedwabiu. Całość imprezy uświetniły wypieki domowej roboty, przygotowane przez mamy i babcie małych artystów.
Wystawa kończy projekt pn. "Powiat gryfiński - powiat Uckermark. Drogi ku sobie - retrospekcja i spojrzenie w przyszłość", współ-finansowany z Funduszu Małych Projektów Współpracy Przygranicznej Polska-Niemcy PHARE 2001, którego realizatorem było starostwo w Gryfinie. W ramach projektu zrealizowano m.in.: polsko-niemieckie spotkanie "Rola odrodzonych samorządów powiatowych w polsko-niemieckiej współpracy", konferencję "Samorządność, przedsiębiorczość, ekologia - walka czy symbioza", sympozjum "Finansowanie zadań powiatowych i gminnych z funduszy pomocowych UE", wystawę rzeźby, malarstwa i rękodzieła ludowego artystów-amatorów z powiatu gryfińskiego, wystawę fotografii i dokumentu "Nasza mała Ojczyzna" (o historii i współczesności Ziemi Gryfińskiej), Koncert Wiedeński, polsko-niemiecki rajd rowerowy "Szlakiem historycznych i współczesnych siedzib urzędów administracji publicznej powiatów Uckermark i gryfińskiego". Ponadto wydano okolicznościowy kalendarz, przedstawiający dawne i obecne siedziby urzędów administracji publicznej, a w lipcu ukarze się polsko-niemiecki folder o realizacji projektu.
Całkowity koszt realizacji projektu to kwota ponad 26 tys. euro, z czego 75 proc. to środki pozyskane z PHARE.

(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska