Dzisiaj jest wtorek, 11 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 31.05.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rewelacyjny Bieniek
Europa bez granic w Trzcińsku
Ślady zakryte i odkryte
Ile stacji paliw?
Kultura, turystyka, tożsamość
Najlepsi w powiecie
Piłka nożna

Kultura, turystyka, tożsamość

Od lewej: Monika Drabik - wicedyrektor Gryfińskiego Domu Kultury, Stefania Ból - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Gryfinie, Dorota Dobak-Hadrzyńska - poetka z Chojny, Barbara Ignaczak - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu
"Kultura, tradycje, tożsamość narodowa - ich rola i miejsce w nowej europejskiej rzeczywistości - możliwości finansowania. Znaczenie i wpływ kultury na rozwój turystyki w powiecie gryfińskim". Taki był temat kolejnego polsko-niemieckiego spotkania w ramach realizowanego przez starostwo projektu "Powiat Gryfiński - Powiat Uckermark. Możliwości i szanse", współfinansowanego z funduszu PHARE 2002. Uczestnikami spotkania, które odbyło się 20-21 maja w Moryniu, byli przedstawiciele instytucji kultury, władz samorządowych - m.in. starosta Ewa De La Torre, skarbnik powiatu Lilianna Ochmańska, burmistrzowie oraz twórcy kultury (łącznie ponad 70 osób, w tym 15 z Niemiec). O możliwościach finansowania kultury i turystyki z funduszy unijnych mówił wraz ze swymi ekspertami dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania Norbert Obrycki. Każdy z uczestników miał okazję zaprezentować swoją placówkę lub dokonania artystyczne. Burmistrz Morynia Jan Maranda zaprezentował swą gminę, akcentując wpływ kultury na rozwój turystyki. Podkreślała to również Barbara Ignaczak - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu.
Marco Meinel (w środku) i J.J. Band
Obrady prowadził Zbigniew Kaczyński - nauczyciel ZSP nr 2 w Chojnie, w przeszłości dyrektor tamtejszego Centrum Kultury. Spotkaniu towarzyszyła wystawa rzeźby i malarstwa artystów z powiatu gryfińskiego oraz prowadzonego przez Anielę Głodną koła plastycznego Akwarele z Morynia. Pierwszy dzień zakończyła uroczysta kolacja połączona z degustacją polskich potraw regionalnych. Wystąpił zespół Radio oraz duet wokalny Ilona Groblica - Aleksandra Tobolewska. Wydarzeniem wieczoru był koncert zespołu J.J. Band z Jeleniej Góry. To od paru lat niekwestionowana gwiazda polskiego bluesa. Muzycy zaprosili do wspólnego, zaimprowizowanego występu obecnego na spotkaniu Marco Meinela - mieszkającego w Chojnie niemieckiego wokalistę zespołu Jaw Raw.

Spotkanie bardzo sprawnie zorganizowali pracownicy Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Międzynarodowej Starostwa Powiatowego w Gryfinie pod kierunkiem swego szefa Tadeusza Mazura (wcześniej dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu i Centrum Kultury w Chojnie).
(mix)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska