Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 47 z dnia 22.11.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Bez moralnego szantażu!
Zanim utoniemy w śmieciach
Dzień Żałoby w Glinnej
Jubileusz niezwykłej placówki
Nie mamy czego się wstydzić
Robimy to, co zawsze
Królowa Śniegu w Schwedt
Sport

Jubileusz niezwykłej placówki

Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie skończył 5 lat. Ta niezwykła placówka otwarta została jesienią 2000 roku na Lotnisku przy ul. Orląt 10. Organem prowadzącym jest samorząd wojewódzki. Jest to dzienny ośrodek wsparcia dla ponad 30 dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi. Zatrudnionych jest 5 pracowników.

Środowiskowy Dom Samopomocy w całej okazałości
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 17 listopada rano w sali widowiskowej Centrum Kultury. Wśród gości był burmistrz Wojciech Konarski, przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kowalczyk, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i PCPR. Na ręce kierownik ŚDS Agnieszki Horwat-Makowskiej życzenia składali m.in. przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej z Goszkowa, Gryfina i Dębna, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie, domów pomocy społecznej z Morynia i Trzcińska Zdroju, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Bądź bliżej nas" z Cedyni. Z kolei załoga ŚDS z okazji Dnia Pracownika Socjalnego złożyła życzenia na ręce kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnie Wandy Furs.

- Naszym głównym celem jest aktywowanie uczestników do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym - powiedziała A. Horwat-Makowska. Wyszli oni ze swoich czterech ścian i przez większość społeczeństwa przestali być postrzegani jako inni i dziwni. Uczestnicząc w różnych imprezach i przeglądach poczuli się ważni i docenieni. Co roku w maju są organizatorami obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jedna z terapeutek zwróciła się do swych podopiecznych: - Wiele się od was nauczyliśmy. Nauczyliśmy się też doceniać to, co od życia dostaliśmy.
Przewodnicząca samorządu ŚDS Emilia Krauze złożyła życzenia pracownikom i przeczytała napisany przez siebie wiersz. Przedstawiła też multimedialną kronikę placówki. Przez 5 lat zebrało się naprawdę mnóstwo wydarzeń. Ponadto zaprezentowano gazetkę "eŚDeeSka", wydaną z pomocą wolontariuszy z ZSP 1.
Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy
ŚDS specjalnymi dyplomami i wykonanymi przez podopiecznych upominkami nagrodził swych sponsorów. Byli to: Hanna i Ryszard Stołowscy, Monika i Adam Lachowiczowie, PHU Tomar - Tomasz Łukasiewicz, Bożena i Władysław Mizgierowie, Piotr Żebrowski, Foto Studio AD, Lucyna i Zbigniew Mazurowie, Centrum Kultury. Wśród wyróżnionych był też burmistrz (gmina pomaga w dowożeniu podopiecznych), Jacek Prus z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 (pod jego opieką młodzież bierze udział w zajęciach integracyjnych), a także nasza gazeta. Honorowy tytuł Przyjaciela ŚDS przyznano Leszkowi Chełstowskiemu z chojeńskiej piekarni MAXX, która od 5 lat codziennie przekazuje pieczywo i słodkie wypieki.
Podczas uroczystości jubilaci zaprezentowali dwa wzruszające przedstawienia (jedno wspólnie z młodzieżą ZSP 2). Na scenie wystąpiły też inne zaprzyjaźnione placówki. Widownia wielokrotnie reagowała burzliwymi owacjami.
Kierownik Agnieszka Horwat-Makowska wręcza Leszkowi Chełstowskiemu tytuł Przyjaciela ŚDS
Ponadto rozstrzygnięto konkurs na plakat "Powiedz nie", przeciwdziałający alkoholizmowi wśród niepełnosprawnych. Zwyciężyła Natalia Oblicka z OSW w Chojnie przed Waldemarem Bilskim i Piotrem Karakiczem (obaj ŚDS). Najlepszą pracę zbiorową wykonali uczestnicy WTZ z Goszkowa: Bolesław Całka i Agnieszka Palczyńska. Wyróżniono Barbarę Antosik i Jerzego Zielińskiego z DPS Moryń.
Po występach uroczystości przeniosły się do siedziby ŚDS, gdzie m.in. odsłonięto galerię zdjęć i wystawę prac uczestników. A na koniec była zabawa taneczna.

Podobnych ośrodków jest w Polsce ok. 400. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Na miejscu korzystać można z terapii zajęciowej, rehabilitacji fizycznej, masaży leczniczych, konsultacji psychologicznych, poradnictwa socjalno-prawnego i zdrowotnego. Przypominamy kontakt: tel. 402 20 51 od poniedziałku do piątku w godz. 7.15-15.15.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska