Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 47 z dnia 22.11.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Bez moralnego szantażu!
Zanim utoniemy w śmieciach
Dzień Żałoby w Glinnej
Jubileusz niezwykłej placówki
Nie mamy czego się wstydzić
Robimy to, co zawsze
Królowa Śniegu w Schwedt
Sport

Robimy to, co zawsze

Przed trzema tygodniami pisaliśmy o projekcie z Europejskiego Funduszu Społecznego "Szkoła marzeń", realizowanego przez SP w Baniach. Druga placówka w powiecie - Gimnazjum (także z Bań) również zakwalifikowała się do programu. Koordynatorem projektu jest Andrzej Wołoszyn (naucz. wf i historii), a współtworzyli go ponadto: Halina Kołodziejska (polonistka), Irena Syguła (matematyczka) oraz Izabela Wołoszyn (historyk i informatyk). Wybrano temat związany z patronem szkoły: "Jan Paweł II, Jego wartości, ideały i przesłanie".

Mówi koordynator A. Wołoszyn: - Nie mieliśmy żadnych problemów z wymyślaniem treści naszego projektu. Po prostu postanowiliśmy przenieść na papier to, co dotychczas robiliśmy, może trochę w rozszerzonej formie. Było tylko dużo pracy natury technicznej, ale w czwórkę sobie z tym poradziliśmy. Gdy nasz projekt został przyjęty do realizacji, mieliśmy dużą satysfakcję, bo to utwierdziło nas w przekonaniu, że ktoś wysoko ocenił naszą pracę, że dotychczas wykonywaliśmy niezłą robotę. Cały projekt obejmuje cztery działy tematyczne. Pierwszy to dziedzictwo Jana Pawła II. Będą to różnorodne imprezy związane z patronem (Dzień Papieski, wieczór poezji Karola Wojtyły, konkurs recytatorski, I rocznica śmierci papieża, Dzień Patrona). Uwieńczeniem tej tematyki będzie czterodniowy wyjazd autokarowy do Wadowic na spotkanie szkół "Rodziny Jana Pawła II", czyli placówek noszących Jego imię. Jest ich w Polsce około 450. Będzie to nagroda dla tych, którzy sobie na taki wyjazd zasłużyli.
Drugi moduł o nazwie "Ocalić od zapomnienia" związany jest z rodzimą miejscowością i regionem. Obejmuje działalność szkolnego Koła Miłośników Ziemi Bańskiej, gromadzenie dokumentów, fotografii, eksponatów związanych z historią tych ziem. Zostanie powołany uczniowski teatrzyk z akcentami regionalnymi (gawędy bańskie). Również ta tematyka powiązana będzie z postacią patrona, który był poetą, aktorem, a także miłośnikiem przyrody, zapalonym turystą, osobą doceniającą sport i rekreację. Planuje się zorganizowanie dwóch dużych rajdów rowerowych pod hasłem "Dorośli dzieciom". W celu ściślejszej integracji ze środowiskiem organizowana jest amatorska liga siatkówki, w której grają nauczyciele, absolwenci, rodzice, pracownicy gminy i wiele innych osób z różnych środowisk. W tym roku zgłosiło się 8 zespołów męskich i 4 żeńskie. Będzie też zorganizowana tzw. szkoła letnia (wakacyjna) - coś w rodzaju dwutygodniowej półkolonii dla 40-osobowej grupy z wyżywieniem, zagospodarowaniem czasu wolnego (wycieczki, rozgrywki sportowe itp.).
W ramach wyrównywania szans edukacyjnych planuje się 5 wyjazdów do teatru, opery, kina. Są one także finansowane z projektu. Po lekcjach będzie czynna świetlica komputerowa z dostępem do internetu.
Kolejną realizowaną w projekcie tematyką jest edukacja ekonomiczno-polityczna, czyli angażowanie uczniów w bieżące sprawy gospodarcze i polityczne. Uaktywniony zostanie Szkolny Klub Europejski, uczniowie będą prowadzić stronę internetową, uczestniczyć w akcjach charytatywnych, sesjach Rady Gminy itp.
Autorzy projektu z dyrektorem szkoły - od lewej Andrzej Wołoszyn (koordynator projektu), Izabela Wołoszyn, Teresa Wołoszyn (dyrektor), Halina Kołodziejska, Irena Syguła
W czwartym module nacisk położony jest na kółka zainteresowań i zespoły wyrównujące. Szkoła stwarza szanse na wyrównywanie poziomu edukacji oraz rozwija zainteresowania.
Współtwórczyni projektu Iza Wołoszyn powiedziała nam, że młodzież bardzo chętnie bierze udział w zajęciach. Zainteresowanie jeszcze wzrasta, gdy sami coś tworzą, mają coś zaprojektować, wykonać. Już niebawem w internecie pojawią się strony redagowane przez gimnazjalistów. Szkoła jako jedna z nielicznych ma swoją stronę internetową (www. gimnazjumbanie.republika.pl). - Wiele działań w ramach "Szkoły marzeń" było realizowanych wcześniej, obecnie dostaliśmy na to pieniądze - mówi I. Wołoszyn.
Irena Syguła dodaje: - Miłe jest to, że absolwenci nie unikają szkoły, przychodzą nawet na kółka matematyczne. To jest chyba ewenement, bo zawsze mówi się, że matematyka wszystkich przestrasza.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska