Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 29.11.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Prezent za 4 mln złotych
Wreszcie coś wspólnego
Widuchowa popiera Dolną Odrę
Droga jak stół
Nie mamy czego się wstydzić (2)
Komu puszczają nerwy?
Palił najdłużej
Powołani do Akademii
4 medale Białego Piona

Powołani do Akademii

Bieżący rok ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Sportu i Wychowania Fizycznego. W różnorodnych akcjach podejmowanych przez komitety krajowe starano się promować osoby, które są przykładem aktywności, zaangażowania w sprawy społeczne, rozwiązują problemy dzieci i młodzieży w swoich lokalnych środowiskach. Nasz komitet krajowy ogłosił konkurs pod nazwą "Mistrzowie sportu, mistrzowie życia". Chodziło w nim głównie o pokazanie liderów w promowaniu sportu jako cennej wartości. Poprzez konkurs chciano wyeksponować przykłady zaangażowania konkretnych osób, charyzmatycznych trenerów, ludzi bezinteresownie oddanych idei wychowania przez sport, organizatorów ciekawych przedsięwzięć.
Konkurs miał otwartą formułę. Każdy (osoba fizyczna lub instytucja) mógł zgłosić wybraną osobę, wypełniając odpowiednio udokumentowany wniosek. Termin nominacji upłynął 31 października. Przed paru dniami prezydium komitetu krajowego ogłosiło listę 250 wyróżnionych laureatów z całej Polski. Stworzą oni Akademię Mistrzów Sportu - Mistrzów Życia. Ogółem rozpatrzono 406 wniosków. Komisja weryfikująca podkreśliła bardzo wysoką jakość nadesłanej dokumentacji. Organizatorzy zapewniają, że członkowie Akademii będą w przyszłości ważnym ciałem doradczym i opiniotwórczym w kwestiach sportu. Już niebawem ma być zainicjowana ogólnopolska debata na temat roli sportu i sposobów promocji jego lokalnych liderów.
Z dużą satysfakcją należy odnotować fakt, że spośród 18 nominowanych do Akademii z województwa zachodniopomorskiego mamy aż 6 osób z naszego powiatu. Gratulujemy wyróżnionym i w krótkich notkach przypominamy ich sylwetki.

Renata Chilewska. Mieszkanka Gryfina, pochodząca z Lisiego Pola k. Chojny - słynna paraolimpijka, zdobywczyni 4 medali w lekkiej atletyce (rzuty) na dwóch paraolimpiadach (jeden w Barcelonie w 1992 r. i trzy w Atenach w 2004). Jest przykładem skromności, pogody ducha, zaangażowania w dzieło integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Po ostatnim sukcesie w Atenach objechała pół świata, dzieląc się wrażeniami, radością z uprawiania sportu, pokazując młodzieży drogę do sukcesu. Pomimo nieraz bardzo długich podróży i męczących spotkań, zawsze gotowa do rozmowy, uśmiechnięta - jak na tej fotografii.

Jerzy Chrabecki. Kiedyś (w latach 60.) bardzo dobry i utalentowany średniodystansowiec - zawodnik szczecińskiego AZS. Po wyjeździe za granicę pracował przez wiele lat w Wiedniu z niepełnosprawnymi. Sportowa pasja z lat młodzieńczych jednak szybko się odezwała. Zaczął organizować Integracyjne Spotkania Osób Niepełnosprawnych, włączając do nich akcenty sportowe. Ponieważ jego drugim domem była Rynica (gm. Widuchowa), skąd wywodzi się żona, więc "stolicą" słynnych międzynarodowych spotkań stała się ta miejscowość. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji jego autorstwa była (i jest nadal) słynna sztafeta osób niepełnosprawnych, docierająca do najdalszych zakątków Europy. Przemierzyła już - uwaga! - około 8 tys. km. J. Chrabecki organizuje też Polonijne Igrzyska Niepełnosprawnych. Jego działania są doskonałym przykładem pozytywnej roli sportu w każdym wymiarze - nie tylko rywalizacji ludzi zdrowych, sięgających po olimpijskie medale.

Bogusław Kozioł. Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Mieszkowicach, czynny sędzia piłkarski, radny RM w Mieszkowicach. Animator wielu lokalnych i ponadlokalnych imprez, turniejów, jest też rejonowym koordynatorem sportu szkolnego. Zasłynął z wzorowo przygotowywanych halowych turniejów piłkarskich z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest przykładem nie tylko sprawnego organizatora, ale także nauczyciela-wychowawcy, wdrażającego w życie zasady fair play.

Jan Podleśny. Długoletni dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Gryfinie, trener lekkiej atletyki, wychowawca wielu doskonałych zawodniczek i zawodników. Pomimo wciąż świetnej formy sportowej i młodzieńczego wyglądu - już legenda gryfińskiego sportu. Jest przykładem aktywnego trenera, który ze swymi zawodnikami przemierzył tysiące kilometrów. Organizator niezliczonej ilości imprez, stworzył wraz ze swoim zastępcą Jackiem Stefańskim doskonale funkcjonujący szkolny ośrodek sportowy. Jego "firma" może być wzorcem dla podobnych instytucji sportowych w Polsce. Z powodzeniem łączy funkcje trenera i wychowawcy młodzieży. W tym przypadku wychowanie przez sport nie jest pustym sloganem. Chyba też dzięki niemu w jego ślady poszło wielu wychowanków, bo w Gryfinie jest wyjątkowy urodzaj na nauczycieli wf. J. Podleśny jest także od wielu lat aktywnym działaczem gryfińskiego Caritasu oraz powiatowym radnym.

Marek Sanecki. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, nauczyciel wf w Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfinie, trener lekkiej atletyki, radny Rady Miejskiej. Przed kilkunastu laty renomowany zawodnik (biegi średnie, a potem triathlon). Również obecnie z powodzeniem rywalizuje z zawodnikami o 20 lat młodszymi (III m. w biegach górskich). Założyciel gryfińskiego klubu sportowego Delf, specjalizującego się w bardzo trudnym i jeszcze mało popularnym u nas triathlonie (pływanie, rower, bieg). Wychował kilku renomowanych zawodników. Jest trenerem o dużej wiedzy, potrafiącym przyciągnąć do wymagającego wiele wyrzeczeń sportu znaczną grupę młodzieży. Ostatnio zorganizował masowe badania sprawności fizycznej dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

Piotr Waydyk. Nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Krzywinie, przed laty pił-karz Energetyka Gryfino. Zasłynął z organizacji dużej imprezy masowej - głównie dla dzieci wiejskich - pod nazwą Krzywińska Liga Biegów Przełajowych. Organizowana w tym roku już po raz 26. (wiosna, lato) liga ściąga do małego Krzywina zawsze około 1000 uczestników z kilkudziesięciu szkół. Jest to impreza nie tylko ściśle sportowa, lecz także kulturalna. Zawsze dużym wydarzeniem jest przyjazd olimpijczyków - sław polskiego sportu. Zawody sportowe są perfekcyjnie zorganizowane. W Krzywinie działa klub olimpijczyka "Krzyś". P. Waydyk organizuje też z powodzeniem inne imprezy dla lokalnej społeczności, jak chociażby ostatnio Halową Ligę Piłki Nożnej.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska