Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 10.03.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Obojętność na zło jest największym złem
Swobodnie o Swobnicy
Odra w sieci
Gmina antyturystyczna
Gryfino i jego historia
Oświatowe oszczędności
Gdzie są ciała żołnierzy?
Niezbędnik sportowca
Sport

Gryfino i jego historia

Piątkowa sesja naukowa "Gryfino i okolice na przestrzeni wieków" była jednym z głównych punktów obchodów 755-lecia miasta. O różnych aspektach gryfińskiej historii - od średniowiecza do latach siedemdziesiątych XX wieku - mówili naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Głównym organizatorem była Biblioteka Publiczna w Gryfinie.

Konferencję prowadził dr Radosław Skrycki i pod jego redakcją (wspólnie z dr Renatą Gałaj-Dempniak) ukazały się przedstawione tam teksty. W latach 2007 i 2008 ukazały się też podobne wydawnictwa o Chojnie.

Prof. Radosław Gaziński (kierownik Zakładu Historii Nowożytnej i Archiwistyki Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US) mówił o tym, jak funkcjonował w XVII wieku w Gryfinie urząd kata. Nie tylko wykonywał on wyroki sądu, lecz także brał udział w zbieraniu dowodów poprzez torturowanie podejrzanego. Egzekucje odbywały się publicznie i kat musiał wykazać się swym kunsztem, gdyż głowę należało skazańcowi odciąć jednym uderzeniem miecza.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska