Tam, gdzie pieprz rośnie (12)
Sport

Sport

Błękitne medale gimnastyczek
Trzy medale zdobyły gimnastyczki artystyczne Hermesa Gryfino na zorganizowanym 20-21 czerwca w Szczecinie międzynarodowym turnieju "Błękitna Cup". Seniorka Katarzyna Żołnowska wywalczyła złoto w układzie ze wstążką i srebro w wieloboju. Złoty medal zdobyła też Aleksandra Kubiak w kategorii juniorek młodszych w ćwiczeniu z piłką. W tych prestiżowych zawodach startowały zawodniczki z Ukrainy, Rosji, Szwecji i Polski, w tym z wiodącego w tej dyscyplinie klubu Jantar Gdynia. Oto miejsca innych gryfinianek w finale: kategoria krok 1 (2001 i młodsze) Aleksandra Florek - 4. pozycja; III klasa (1999) Maja Wiczkowska - 5. miejsce, juniorki (1994-1996) Alicja Florek - 7. m., młodziczki (2000) Weronika Stefaniuk - 7. m, juniorki młodsze (1998-1997) Wiktoria Żurowska - 8 miejsce.
Gimnastyczne sukcesy Hermesa to owoc pracy Małgorzaty Stefańskiej oraz jednej z najlepszych trenerek gimnastyki artystycznej w kraju - Oleny Turkiny.

Szachowe medale nad morzem
UKS Biały Pion Gryfino zajął trzecie miejsce na Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży w Szachach, zorganizowanej 20 czerwca w nadmorskich Łazach koło Koszalina. Startowało blisko 100 najlepszych zawodników województwa w wieku 8-14 lat z ponad 15 klubów. Gryfinianie ustąpili tylko Hetmanowi Koszalin i Solnemu Kołobrzeg, a wyprzedzili m.in. Gryf Szczecin i Szach Gryfice. Indywidualnie dwa brązowe medale wywalczyły w najmłodszych kategoriach: Oliwia Kurlej do lat 8 i Greta Stołecka do lat 10. Blisko podium (czwarte pozycje) uplasowały się: Justyna Kruszewska (D-10) i Klaudia Kubowicz (D-14).
(r)

Sztafeta pokoleń Hermesa

Na pierwszym planie od lewej M. Sanecki i J. Podleśny, z prawej J. Janicki
Działacze gryfińskiego Hermesa 18 czerwca na stadionie miejskim zorganizowali historyczną sztafetę na dystansie 50 km dla uczczenia 50. rocznicy powstania klubu - protoplasty obecnego Hermesa. Oddźwięk na towarzyskie spotkanie na bieżni przy muzyce i wodzie mineralnej (dosłownie) był bardzo szeroki. Przyszli zawodnicy, którzy już ponad 30 lat temu pożegnali się z butami biegowymi. Teraz przemierzali kolejne okrążenia bieżni niejednokrotnie z córkami, synami lub nawet wnukami. W sumie w sztafecie wzięło udział około 150 osób. Zaczął z pokaźną grupą młodzieży wiceprezes klubu i długoletni szkoleniowiec Eugeniusz Kuduk, a kończył drugi wiceprezes - niezastąpiony trener biegaczy i szef MOS-u Jan Podleśny. Na ostatnich 10 km mocno podkręcono tempo, bo do sztafety włączyli się "zawodowcy": Jarosław Janicki, Krzysztof Szczerbiński, Grzegorz Zembik, Marek Sanecki. Planowano ukończyć sztafetę w 5 godzin, a skończyło się na 4:24. Ostatnie okrążenie to była prawdziwa sztafeta pokoleń. Pobiegli wszyscy, którzy dotrwali do końca maratonu. Dołączyli nawet działacze (cały zarząd) Energetyka, którzy wcześniej skończyli naradę. Było niezwykle sympatycznie, bo biegaczom kibicowały całe rodziny. Na bieżni pojawiali się i przedszkolacy, i dziadkowie po siedemdziesiątce.
To stadionowe spotkanie po latach, gdzie wspominano zawody, treningi, obozy sportowe, zaowocowało tym, iż postanowiono założyć seniorski klub biegowy. Tak więc Jarosław Janicki nie będzie już osamotniony. Akces zgłosiło kilkanaście osób. Wkrótce więc usłyszymy o sukcesach długodystansowców Hermesa.
(tekst i fot. tw)

Motocross z mistrzem świata
Bracia Ryszard i Marian Augustynowie na torze w Przyjezierzu
Jeden z najtrudniejszych fragmentów trasy: przejazd przez bale drewna. Za kierownicą Ryszard Augustyn
Niedzielne zawody motocrossowe "Rakotest" w Przyjezierzu (gm. Moryń) wygrał były mistrz świata w rajdach enduro Ryszard Augustyn, a tuż za nim uplasował się Jacek Rataj z Chojny, który po błędzie na ostatnim zakręcie w czasie ostatniego przejazdu stracił ok. 3 sekund i gdyby nie to, prawdopodobnie by wygrał. Trzecie miejsce zajął ks. Marian Augustyn (brat Ryszarda) z Morynia, który jednocześnie zdobył motocrossowe Grand Prix Powiatu Gryfińskiego, na które składały się - oprócz tych zawodów - także niedawny Puchar Bałtyku w Chojnie i Motogóra koło Cedyni. Drugie miejsce zajął Józef Kępiński ze Szczecina, a trzecie Jacek Rataj.
(tekst i fot. rr)

Strelczuk z brązem
Podczas rozgrywanych w ubiegły weekend w Białymstoku Mistrzostw Polski Weteranów w lekkiej atletyce chojeński miotacz Wojciech Strelczuk zdobył brązowy medal w pchnięciu kulą z wynikiem 13,40 m. Zdecydowane zwycięstwo odniósł jego rodzimy rywal Henryk Radzikowski ze Szczecina, posyłając kulę na odległość 14,79 m. Radzikowski to wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. W tym roku właśnie przeszedł do kategorii wiekowej Strelczuka (50-55 lat) i zapewne będzie odnosił dalsze sukcesy na arenie międzynarodowej.
(tw)

Piłka nożna
Energetyk Gryfino nie tylko wywalczył awans do III ligi, ale także jego napastnik Robert Śliwiński został królem strzelców IV ligi - ex aequo z Grzegorzem Wawreńczukiem z Piasta Choszczno. Obaj strzelili po 30 bramek. Ponadto Marcin Łapiński zdobył 12 goli, a Łukasz Deptuła i Łukasz Aleksandrowicz po 10. W cieniu awansu zdarzyła się mała awantura. Trener Marek Minkwitz został przez zarząd klubu usunięty z tej funkcji za krytyczne wypowiedzi wobec działaczy. Zastąpił go Jan Jucha ze Szczecina, który ostatnio trenował szczecińską Stal, a wcześniej m.in. Błękitnych Stargard, Zorzę Dobrzany i Pogoń Szczecin.

Fuzja Odry i Sparty
Odra Chojna i Sparta Godków podpisały umowę o połączeniu. Od najbliższego sezonu w V lidze ma występować pierwsza drużyna (jako Odra), a w okręgówce rezerwy pod nazwą Sparta/Odra II Godków. Szczegóły zapewne będzie można poznać w czwartek 2 lipca o godz. 17 na zebraniu Odry (w czerwonym budynku przy ul. Jagiellońskiej 2).

Zdecydowały baraże
Mimo że Ogniwo Babinek zajęło pierwsze miejsce w gr. 3 A-klasy, to jednak o awansie do okręgówki zadecydowały baraże z Jeziorakiem Szczecin, który zdobył tyle samo punktów. W pierwszym barażu w czwartek Ogniwo zremisowało u siebie 1:1 (Dobrowolski), a w niedzielę w Szczecinie uległo 1:3 (Walczak) i w rezultacie awans uzyskał Jeziorak.

Radość w Moryniu
Po imponującym finiszu UKS Aqua Team Morzycko Moryń po raz drugi w swej historii awansował do okręgówki, choć na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek miał aż 5 pkt straty do prowadzącej wówczas Polonii. W ostatnim, decydującym meczu w Giżynie Morzycko pewnie pokonało Polonię 3:0 i zostało mistrzem grupy. Bramki zdobyli: Robert Błaszczyszyn oraz w drugiej Mateusz Głos i grający trener Piotr Janicki. Kadra drużyny: Robert Chrzanowski, Piotr Ropiejko, Łukasz Strzelczyk, Jarosław Skorek, Mateusz Ignaczak, Jarosław Kunkel, Radosław Janicki, Tomasz Grejman, Piotr Janicki, Adam Kaczmarek, Zbigniew Rząd, Tomasz Rzeszowski, Marcin Mularczyk, Paweł Dziadkiewicz, Piotr Pietrzyk, Dominik Kaczmar, Łukasz Marciniak, Filip Serafiński, Hubert Rząd, Grzegorz Pawlak, Mateusz Głos, Robert Błaszczyszyn.