Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 6 z dnia 8.02.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Czy będzie zmiana starosty?
Maciej M. oskarżony
Na podbój Alaski
Lumi ja jaa/snow and ice/śnieg i lód
Polsko-niemiecka wystawa w muzeum w Schwedt
Chwała i wdzięczność
Szkoła w Grzybnie wygrała
Biuro już działa
Konsumenci mają pomoc
Szachowe Grand Prix
Sparingi z Pogonią i Arkonią

Chwała i wdzięczność


- Takiej uroczystości jeszcze u nas nie było - powiedział z dumą jeden z mieszkańców Mieszkowic, gdy orkiestra wojskowa wraz z kompanią honorową Wojska Polskiego wkraczały w piątek na cmentarz komunalny. Rzeczywiście, była to podniosła i szczególna chwila. 4 lutego dokonano odsłonięcia granitowego obelisku - pomnika ku czci polskich patriotów, poległych na różnych polach bitew - tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i innych lagrach, ku pamięci pionierów Ziemi Mieszkowickiej. Na obelisku widnieje napis: "Bohaterom - Polakom, którzy poświęcili wiele, aby ocalić wszystko".
Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym od mszy św., koncelebrowanej przez ks. dziekana Stanisława Piekarza. Potem licznie zgromadzeni mieszkańcy, goście, poczty sztandarowe, młodzież szkolna, kombatanci, sybiracy przy dźwiękach orkiestry dętej i w asyście kompanii honorowej przemaszerowali na miejscowy cmentarz. Pomnik usytuowano w widocznym miejscu, tuż obok głównej alejki wejściowej. W akcie odsłonięcia uczestniczyli m.in.: Antonina Synowiec - była więźniarka Auschwitz, Mieczysław Sobotkiewicz - żołnierz-kombatant II Armii WP, płk Mirosław Pstrokoński - dowódca V Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, Bolesław Kijana - prezes Koła Sybiraków w Mieszkowicach, starosta Ewa De La Torre, przewodniczący RM Henryk Rzepczak i burmistrz Piotr Szymkiewicz, który podczas wystąpienia nawiązał do niedawnych uroczystości oswobodzenia obozu w Auschwitz. Przypomniał też tragiczne, lecz zarazem chwalebne wydarzenia okresu wojennego. Obelisk poświęcił ks. proboszcz Piekarz. Odbył się także apel poległych, prowadzony przez mjr. Krzysztofa Cieleckiego. Po uroczystości na cmentarzu w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury zaprezentowano nasycone patriotycznymi treściami przedstawienie pt. "Skąd nasze korzenie", przygotowane przez młodzież gimnazjalną pod kier. Marii Butrymowskiej-Sipowicz.
Mieszkowice to gmina z bardzo licznymi śladami sprzed 60 lat i w tym roku będzie jeszcze wiele okazji, aby odświeżyć historyczną pamięć. Odsłonięcie obelisku było pierwszym etapem obchodów 60. rocznicy pokoju na Ziemiach Zachodnich.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska