Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 29.08.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Integracja polsko-niemiecko-angielsko-węgierska
Templariusze obok nas
Prom na wiosnę
Koniec sporu w Przyjezierzu
Nasze Wilno
O sztuce latania, komunikacji i władzy
Wszyscy jesteśmy braćmi!
Piłka nożna

Wszyscy jesteśmy braćmi!

W kanonie ważnych słów, które niosą ze sobą najwyższe przesłanie dotykające godności ludzkiej, od wielu lat pojawiło się kolejne: integracja. W swym osobowym znaczeniu mówi ono o budowaniu rodziny, o jedności, byciu razem bez względu na liczne sztuczne podziały, tworzeniu wspólnoty serc i dusz. Szczególnego znaczenia nabiera to słowo w kontekście osób niepełnosprawnych. To im należy się odpowiednie miejsce w całej ludzkiej rodzinie, to oni zasługują na największy szacunek, gdy udowadniają, że żyją pośród nas z takimi samymi prawami jak inni ludzie. Od 14 lat ta prawda widoczna jest w Integracyjnych Spotkaniach Przyjaciół - imprezie organizowanej przez Justynę i Jerzego Chrabeckich, mieszkających na stałe w Wiedniu, a od 25 lat poświęcających swe serce niepełnosprawnym.

Tegoroczna impreza jak co roku przebiegała pod hasłem: "Religia - Kultura - Sport", podkreślając w ten sposób potrójny wymiar i znaczenie tych sfer życia dla niepełnosprawnych. Pierwsza część to jak zawsze piesza pielgrzymka od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu do Rynicy (parafia Krzywin), gdzie w tutejszym kościele widnieje obraz Matki Bożej Patronki Osób Niepełnosprawnych, ukazujący Maryję przytulającą do siebie osobę siedzącą na wózku inwalidzkim. Przez 3 dni blisko 100 osób przeszło 42 km, uczestnicząc w mszach św., modląc się, śpiewając, dając piękne świadectwo wiary. Ukoronowaniem pielgrzymki była msza św. sprawowana w rynickim kościele przez ks. Romana Górala SDS - proboszcza z Krzywina. Następnie wszyscy zgromadzili się w posiadłości pp. Chrabeckich, gdzie odsłonięto i poświęcono rzeźbę - kopię obrazu z kościoła w Rynicy. Ponad 2-metrowa statua przemawia swą duchowością i miłością okazywaną przez Matkę Bożą ludziom cierpiącym. Autorem rzeźby jest artysta z Krzywina Aleksander Fatyga. Ważnym wydarzeniem było również przekazanie dwóch malowanych kopii obrazu: jednej przedstawicielom zaprzyjaźnionego z organizacją J. Chrabeckiego powiatu wadowickiego, a drugiej DPS-owi im. św. Brata Alberta w Izdebniku k. Wadowic. Pierwszy z tych obrazów 20 września zostanie wręczony papieżowi Benedyktowi XVI podczas audiencji dla osób niepełnosprawnych, które przyjadą na tę okazję do Rzymu. Drugi zostanie uroczyście intronizowany w Izdebniku przez kard. Macharskiego i stanowić będzie źródło duchowej siły dla niepełnosprawnych z południa Polski.

Pielgrzymka w drodze do Rynicy
Po części religijnej wszyscy udali się do Lubicza, gdzie odbył się Integracyjny Festyn Przyjaciół. Po raz pierwszy ta miejscowość gościła tak wspaniałych ludzi, a jest to wynikiem długoletniego zaangażowania proboszcza parafii w Lubiczu ks. Roberta Gołębiowskiego oraz młodzieży ze świetlicy środowiskowej w pracę na rzecz niepełnosprawnych. Przybycie tylu gości wyzwoliło w mieszkańcach Lubicza, Bolkowic, a także Krzywina wiele pokładów dobra, które przyniosły niezwykły oddźwięk w postaci perfekcyjnie zorganizowanego festynu, na którym doskonale bawili się wszyscy, niezależnie od stanu zdrowia. Bogaty program artystyczny dodał splendoru całemu wydarzeniu, a trzeba powiedzieć o wizycie słynnego szczecińskiego Pogotowia Teatralnego Joanny i Tomasza Jankiewiczów wraz z Wiesławem Łągiewką, kapeli Borzymianka, grupy mandolinistów z Lychen w Niemczech. Gośćmi festynu byli: wicestarosta Józef Ruciński, przew. Rady Gminy Widuchowa Józefa Juzyszyn, wójt Michał Lidwin. Symbolem poczucia wspólnoty był bieg integracyjny, w którym po pięknym lubickim parku na dystansie 800 m biegli, trzymając się za ręce, niepełnosprawni wraz ze sprawnymi.

Kolejny dzień spotkań rozpoczął się od mszy św. sprawowanej przez opiekuna duchowego imprezy - ks. R. Gołębiowskiego. Następnie wszyscy przenieśli się nad Bałtyk - do Rewala, gdzie odbyła się trzecia część - sportowa w postaci decathlonu (dziesięcioboju) osób niepełnosprawnych. Po mszy św. w rewalskim kościele orszak sportowców, prowadzony przez młodzieżową orkiestrę dętą OSP Płoty przeszedł na stadion, gdzie został powitany przez przew. Rady Powiatu Gryfickiego Franciszka Gródeckiego i wójta Rewala Konstantego Oświęcimskiego. W zawodach z wielkim hartem, a zarazem z radością, mimo dostrzegalnego cierpienia, wszyscy zawodnicy udowodnili, jak wielkie jest w nich poczucie siły ducha. Biegali na 50 i 200 m, skakali w dal i wzwyż, rzucali kulą, piłeczką palantową i do kosza, strzelali na bramkę, grali w golfa. Mimo punktacji, wszyscy są zwycięzcami, bo najważniejsze było zmaganie z samym sobą, ze swoimi słabościami. Ten klimat budował także licznych wczasowiczów, którzy przyszli na stadion, by wspierać niepełnosprawnych sportowców swym dopingiem. W rozdaniu nagród uczestniczył także wicemarszałek województwa Kazimierz Nowicki, oddany od lat sprawie aktywizacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Każdy startujący otrzymał medal, a najlepsze ekipy zawiozły do domów również puchary.

Kolejne Integracyjne Spotkanie Przyjaciół przeszło już do historii. Przyniosło ze sobą głęboką refleksję nad pięknem ludzkiego wnętrza ukrytym w każdym z nas. Osoby niepełnosprawne w szczególny sposób przypominają wszystkim o wartości godności ludzkiej i o pogodzie ducha, która powinna promieniować z każdego z nas. I za to jesteśmy im i państwu Chrabeckim niezmiernie wdzięczni.
ks. Robert Gołębiowski

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska