Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 15.07.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Geremek nie żyje
Pogranicze trochę bliżej Warszawy
Beczkowozy w pogotowiu
Marszałek Husejko o unijnych pieniądzach
Nowi dyrektorzy
Rzecznik o Skrzypczyku
Stypendyści powiatu
Między populizmem a biernością społeczną
Nie tylko we Lwowi (1)
Młodzi Polacy i Ukraińcy razem

Młodzi Polacy i Ukraińcy razem

Na przełomie czerwca i lipca 45-osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielinie przebywała na Ukrainie w ramach projektu dofinansowanego z Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Temat projektu "Kultura łączy narody - poznajemy kraj sąsiada" jest realizowany przez podstawówkę z Zielina i polską Sobotnio-Niedzielną Szkołę im. Jana Pawła II w Samborze koło Lwowa w dwóch etapach: pierwszy na Ukrainie, a drugi w Polsce. Uczniowie reprezentujący szkolne koło wokalne, grupę teatralną "Lepsi" oraz zespół pieśni i tańca Mali Zielinianie występowali podczas dnia polskiego 29 czerwca w Samborze w świetlicy szkolnej. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ taneczny w strojach ludowych po niedzielnej mszy na placu przed polskim kościołem oraz przemarsz ulicami w centrum miasta (na zdjęciu).

Miejscowa młodzież podczas dnia ukraińskiego zaprezentowała bogaty repertuar swoich pieśni i tańców narodowych, poezję oraz popisy instrumentalistów. Część występu prezentowana była w naszym języku, bowiem uczniowie tej szkoły uczą się także polskiego. Nie zabrakło tańców klasycznych oraz brawurowo wykonanych przez 50-osobową grupę taneczną Orchidea kilku tańców nowoczesnych.
Pobyt polskiej młodzieży na Ziemi Lwowskiej wypełniły także liczne wycieczki. Grupa zwiedziła m.in. Lwów z licznymi zabytkami związanymi z polską historią, Drohobycz z kościołem farnym erygowanym przez Władysława Jagiełłę, Rudki z kościelną kryptą, w której spoczywa Aleksander Fredro. Uczestnicy szczegółowo poznali królewskie miasto Sambor z ciekawymi budowlami i zakątkami, w którym do dziś mieszka spora grupa Polaków i ludności pochodzenia polskiego.

Jednym z ważnych wątków polsko-ukraińskiego projektu było szukanie rodzinnych korzeni, bowiem z tych terenów wywodzi się znaczna część rodzin mieszkających obecnie w Zielinie i Mieszkowicach. W poszukiwaniu śladów przodków uczestnicy odwiedzili także mniejsze miejscowości, m.in. Milczyce, Chłopczyce, Jaremków, Zielony Gaj, Uherce. Program obejmował też wspólne warsztaty taneczne i teatralne.
Jeden dzień pobytu gospodarze przeznaczyli na rekreację w słynącym z leczniczych źródeł uzdrowisku w Truskawcu oraz na odwiedziny szlaku słynnego ukraińskiego pisarza i poety Iwana Franki. Nie zabrakło też czasu na rozgrywanie meczów piłkarskich i siatkarskich, które wzbudzały duże emocje.
Komunikacja między polską i ukraińską młodzieżą przebiegała sprawnie i zwykle bez tłumacza. Polscy uczniowie poznali całkiem sporo ukraińskich słów i zwrotów. Nawiązane nowe znajomości i przyjaźnie młodych ludzi mają szczególne znaczenie w kontekście bardzo trudnych i bolesnych doświadczeń, które były udziałem ich babć i dziadków.
(kk)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska