Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 28.04.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nie taki tygrys wielki
Program Dni Gryfina 2009
Bezrobocie ma spadać
Europejski Szlak Templariuszy. Przystanek Swobnica
Zielin i Banie najlepsze
Budujcie toalety
Tam, gdzie pieprz rośnie (7)
Drugie mistrzostwa didżejów
Sport

Budujcie toalety

- Z roku na rok stan sanitarny powiatu poprawia się - stwierdziła podczas sesji Rady Powiatu zastępca państwowego powiatowego inspektora sanitarnego Wioletta Rożko, przedstawiając raport za rok ubiegły. Wymieniła główne kierunki działania inspekcji sanitarnej, zwracając uwagę na pozytywne trendy, jak i na obszary wymagające poprawy. Zakres działań sanitarnych jest bardzo szeroki. Nie każdy nawet sobie uzmysławia, że np. można nadzorować warunki nauki w szkołach, łącznie z planami zajęć lekcyjnych, jakością oświetlenia, wysokością ławek szkolnych, nie mówiąc już o szczepieniach ochronnych czy badaniu żywności w stołówkach. Oto parę liczb obrazujących pracę inspekcji sanitarnej.
Nadzorem objęte są 102 wodociągi w powiecie. W ciągu roku przeprowadzono 3611 badań wody, w tym m.in. 119 razy badano próbki z ujęcia Tywa w Gryfinie, które uległo skażeniu. Nadzorowanych jest 6 kąpielisk zorganizowanych (Cedynia, Moryń, Wirów, Baniewice, Żelechowo) i jedno niezorganizowane (Gądno). Inspektor wymieniła też kilka niezbędnych czynności, które trzeba wykonać w najbliższym okresie. Zaliczyła do nich: wzmożenie nadzoru nad piekarniami (zabezpieczenie przed szkodnikami), nadzoru w sezonie letnim nad łatwo psującą się żywnością, a w szczególności lodów z automatu. W zakresie higieny komunalnej zalecała częstsze kontrole gospodarstw przez gminne służby w aspekcie odprowadzania ścieków (zanieczyszczanie gleby i wód gruntowych). Jako pilną konieczność wymieniła przeglądy wszystkich ujęć wody pitnej w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń (strefy ochronne). Jak czytamy w raporcie, istnieje też konieczność wybudowania toalet publicznych w Gryfinie i Chojnie oraz w przygranicznym Krajniku Dolnym.
Jako jeden z plusów wymieniono budowę podjazdów dla osób niepełnosprawnych w przychodniach rodzinnych, poprawę stanu sanitarnego placówek szkolnych, poprawę jakości wyposażenia (meble, sprzęt sportowy itp.).
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska