Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 3.11.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pociągów jeszcze mniej
Danuta Bus szefową SLD
Kowalczyk za Hippmanna
Ekolodzy w obronie ptaków i bobrów
Nadodrzańskie wędrówki kulturalne
Podatki w Gryfinie na jednym głosku
Kara śmierci: zabijanie w majestacie prawa (1)
Zieloni daleko skaczą i szybko jeżdżą
Amatorzy wśród zawodowców
Piłka nożna

Nadodrzańskie wędrówki kulturalne

Spotkaniem integracyjnym 20 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach zainaugurowano realizację projektu pod nazwą "Nadodrzańskie wędrówki kulturalne - Odrą do Bałtyku". Jest on dofinansowany z unijnych środków Programu Współpracy Przygranicznej Polska - Region Morza Bałtyckiego PHARE 2002. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele mieszkowickich władz, sołectw i kół gospodyń wiejskich, dyrektorzy ośrodków kultury z Boleszkowic i Morynia. Stronę niemiecką reprezentowały Małgorzata Schulz i Sabine Skor z Biura Bez Granic w Neulewin oraz Halina Raddatz z Bad Freienwalde.
Dyrektor MGOK Barbara Nowicka przedstawiła cele projektu i rolę poszczególnych organizacji. Wyraziła też nadzieję na zaangażowanie w projekt wielu osób. - Przyznane fundusze należy w pełni wykorzystać, a zależy to od naszej aktywności i chęci poznania nowatorskich form artystycznych przeznaczonych dla wszystkich, od dzieci po młodzież i dorosłych - stwierdzono.

Projekt ma być realizowany do czerwca przyszłego roku. Skierowany jest do społeczności polsko-niemieckiego regionu przygranicznego. Obejmuje działaniem placówki kulturalne, stowarzyszenia i grupy nieformalne. Realizowane zadania mają podkreślać znaczenie terenów nadodrzańskich i ich nierozerwalny związek z Bałtykiem. Mieszkańcy będą mogli przedstawić swe możliwości twórcze podczas prezentacji artystycznych oraz wymieniać się umiejętnościami w trakcie warsztatów muzycznych, tanecznych, rękodzieła, bukieciarstwa, szydełkowania, ceramiki, wikliniarstwa itp. Pokazy służyć mają zapoznaniu się z tradycjami regionalnymi obu narodów, twórczością ludową, regionalnymi potrawami. Dla chętnych przewidziano naukę niemieckiego w formie konwersacji. Różnorodna oferta wraz z imprezami towarzyszącymi (wystawy, spotkania, zabawy) skierowana jest do ludzi w każdym wieku i służyć ma bardzo szczytnym celom: integracji obu narodów, propagowaniu idei równości i tolerancji oraz przełamywaniu stereotypów narodowych. Udział kół gospodyń wiejskich ma przyczynić się do podniesienia roli kobiet w działaniach na rzecz środowiska.
Koordynatorem projektu jest mieszkowicki MGOK. Partnerami są m.in. samorządy niemieckie z Wriezen i Barnim-Oderbruch. Szacuje się, że w różnych działaniach uczestniczyć będzie ok. 650 Polaków i 250 Niemców.

(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska