Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 8 z dnia 21.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ptasia grypa tuż za miedzą
Jak zapobiec korupcji?
Krótka kołdra dyrektora Dzioka
Stowarzyszenia animują kulturę
Smaki pogranicza
Spotkania regionalne
MGOK jak pałacyk
Chronione Morzycko
Podwójny jubileusz Odry Chojna (3)

Ptasia grypa tuż za miedzą

Blisko nas, bo na niemieckiej wyspie Rugia, u padłych łabędzi, kormoranów i innych dzikich ptaków wykryto wirusa ptasiej grypy. W związku z tym władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego zarządziły prewencyjne wybicie całego drobiu na wyspie. Jak informuje wojewoda zachodniopomorski, wzrosło potencjalne zagrożenie wystąpieniem tej choroby u ptaków na naszym terenie. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii oraz powiatowi lekarze weterynarii we współpracy z ornitologami prowadzą stałą obserwację zachowania dzikiego ptactwa na trasach ich przelotów. Badane są również próbki kału ptaków pobrane w okolicach zagrożonych wystąpieniem ptasiej grypy. Służby weterynaryjne i sanitarne, straż pożarna i policja są gotowe do działań na wypadek wystąpienia choroby na terenie naszego województwa. Najbardziej zagrożone są małe gospodarstwa i przydomowe hodowle drobiu, gdzie ptactwo przebywa na wolnym powietrzu. Nie ma natomiast zagrożenia w dużych fermach, gdzie drób jest pod kontrolą i nie ma kontaktu z dzikim ptactwem. Dodajmy, że w przypadku stwierdzenia w hodowli wirusa procedury przewidują likwidację całego stada oraz dezynfekcję.
Wojewoda przypomina, że nie ma możliwości zarażenia się ptasią grypą jedząc drób, gdyż obróbka termiczna mięsa gwarantuje bezpieczeństwo spożywania drobiu. Do zarażenia może dojść tylko przez bezpośredni kontakt z chorym ptakiem.
Podajemy bezpłatny numer infolinii do Krajowej Rady Drobiarstwa: 0 801 90 29 29 oraz telefon do Inspekcji Weterynarii w Szczecinie, pod który można zgłaszać podejrzenia dotyczące wystąpienia ptasiej grypy: 091 489 82 00. Bieżące informacje można uzyskać na stronie internetowej www.wiw.szczecin.pl
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska