Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 8 z dnia 21.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ptasia grypa tuż za miedzą
Jak zapobiec korupcji?
Krótka kołdra dyrektora Dzioka
Stowarzyszenia animują kulturę
Smaki pogranicza
Spotkania regionalne
MGOK jak pałacyk
Chronione Morzycko
Podwójny jubileusz Odry Chojna (3)

Smaki pogranicza

Miętus, koza, brukiew i nie tylko
Smak potraw typowych dla polsko-niemieckiego pogranicza Dolnej Odry jest zróżnicowany i idealny do promocji turystycznej tych terenów. 6 lutego w Altreetz (Niemcy) w restauracji Reetzer Bauerstube spotkało się 30 uczestników (w tym gastronomów i restauratorów z obu krajów) unijnego projektu Odra-Culinarium, aby skonkretyzować dalsze działania w jego ramach. Dwie grupy robocze dyskutowały o tym, co pod względem kulinarnym wyróżnia ten region, jak można lepiej wykorzystywać lokalne produkty w gastronomii i jakie działania marketingowe należy wspólnie zainicjować.

Obszar po obu stronach Odry, objęty projektem "Odra-Culinarium"
Grupa robocza "Gotowanie" ustaliła minimalne kryteria dla dań z obszaru pogranicza Dolnej Odry, jeśli chcą uchodzić za regionalne. Muszą składać się przynajmniej w 60 proc. z produktów pochodzących z terenów objętych projektem. Oprócz tego przetwarzane produkty muszą być świeże, sezonowe i niezmodyfikowane genetycznie. Ponadto regionalna kuchnia powinna dać możliwość zaprezentowania własnych pomysłów kucharzy i kucharek oraz podkreślać związek z lokalną historią. Na przykład tradycyjnym daniem po stronie niemieckiej jest ryba gotowana na brązowo, podawana z musem z bzu. Przy kreowaniu potraw regionalnych należy także uwzględnić wpływy kolonistów przybyłych np. z Palatynatu i Badenii-Wirtembergii po osuszeniu ziem w rejonie Oderbruch oraz przesiedleńców powojennych z dalszych regionów Polski, z Litwy i Ukrainy. Polska część terenów Dolnej Odry jest znanym w kraju terenem łowieckim, dlatego też jednym z najważniejszych składników tutejszej regionalnej kuchni jest dziczyzna. Poza tym po obu stronach granicy region ten słynny jest wśród znawców z wyśmienitego miętusa - ryby uchodzącej w Polsce za rzadki rarytas. Z polsko-niemieckiego przewodnika kulinarnego, który opracowuje grupa robocza "Książka", można będzie się dowiedzieć m.in. o tradycji hodowli kóz i sposobach wykorzystania tych zwierząt w gastronomii.

Kolejne spotkanie uczestników projektu odbyło się 20 lutego w chojeńskiej restauracji "Piastowska". W tym dniu członkowie obu grup wspólnie gotowali i ustalali szczegóły przewodnika kulinarnego po regionie.
(mix)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska