Dzisiaj jest poniedziałek, 28 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 24.04.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chojna chce przejąć obie szkoły ponadgimnazjalne
Widziałam na własne oczy
Ukraińcy chcą rozwoju
Ze środowiskiem jest nieźle, będzie gorzej
Banie i Trzcińsko w EDON
Program Dni Gryfina 2007
Piosenka angielska i punk rock
Znów pobiegniemy
Nie tylko maraton
Piłka nożna

Piosenka angielska i punk rock

Już po raz czternasty 27-28 kwietnia w Centrum Kultury w Chojnie trwać będzie Festiwal Piosenki Angielskiej. Skład uczestników - podobnie jak w latach ubiegłych - będzie międzynarodowy. Komisja na podstawie nadesłanych nagrań demo zakwalifikowała do I etapu 34 wykonawców - 87 osób w wieku 16-26 lat, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne, wyższe, ośrodki kultury, kluby, stowarzyszenia z Polski i Węgier. W piątek o godz. 15 rozpocznie się półfinał (II etap), podczas którego jury zakwalifikuje do sobotniego finału 10-12 wykonawców, spośród których wyłonieni będą laureaci. Przewidziano trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Oprócz tego będzie nagroda publiczności i - jak zwykle - nagroda dla publiczności. W sobotę o 16 rozpocznie się finał, a w czasie obrad jury (ok. godz. 18.30) wystąpi ubiegłoroczny zwycięzca - zespół Big Fat Mama. Powstał w 2002 r. i jest rodowitą, szczecińską produkcją. Soul i psychodeliczny funk to jego przewodnie inspiracje. Regularnie koncertuje w szczecińskich klubach, występował również na festiwalach bluesowych, gdzie zdobywał nagrody.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod honorowym patronatem zachodniopomorskiego kuratora oświaty, starosty gryfińskiego i burmistrza Chojny. Patronat medialny sprawuje TVP 3 Szczecin, Polskie Radio Szczecin, "Kurier Szczeciński" i "Gazeta Chojeńska". Organizatorami są ZSP 1 i ZSP 2 w Chojnie wraz z Centrum Kultury.

W piątek po części konkursowej, tj. ok. godz. 20, wystąpi przed publicznością obchodzący jubileusz 20-lecia działalności zespół Włochaty (wstęp wolny) z wokalistą Pawłem Pawłowskim, który od lat uczestniczy w obradach jury chojeńskiego festiwalu, trafnie typując najlepszych. Grupa powstała w Szczecinie pod nazwą Włochaty Odkurzacz i zadebiutowała 1 maja 1987 r. 20 kwietnia we Wrocławiu zaczęła się ogólnopolska trasa koncertowa z okazji 20-lecia Włochatego. Prosto z Chojny muzycy jadą do Łodzi, a tournée kończą 27 maja w Poznaniu. W poszczególnych miastach na scenie pojawią się z Włochatym inne legendarne grupy, m.in. Moskwa i WC. Podczas trasy będzie miała premierę książka o zespole "Dopisać swój wers", opublikowanej przez wydawnictwo Jirafa Roja z Warszawy. W 1989 roku w klubie "Pinokio" w Szczecinie z Włochatym po raz pierwszy publicznie wystąpiła jako wokalistka Katarzyna Nosowska. Jesienią 1990 do kapeli dołączył wokalista Paulus (czyli Paweł Pawłowski, który później przez kilka lat pracował jako nauczyciel w gminie Cedynia i mieszkał w Piasku), a nazwę skrócono do Włochatego. Trzy lata później występują w Jarocinie i otrzymują wyróżnienie. W 1995 r. ukazuje się płyta "Włochaty" i zespół zalicza 2-tygodniową trasę koncertową po Niemczech ze szkocką formacją Oi Polloi. Kolejne lata przynoszą płyty: "Wojna przeciwko Ziemi", "Bank $wiatowy", "Droga oporu", "Zamiana pieniędzy na rebelię", "Zmowa", "Tryumf anarchii nad tyranią", "Dzień gniewu", "Bunt i miłość". W styczniu 2003 Włochaty udaje się w trasę koncertową po Francji. Cztery miesiące później spełniają się marzenia chłopaków i grupa gra dwa niezapomniane koncerty z legendarną brytyjską anarcho-punkową formacją Conflict (powtórnie zagrali też wspólnie w 2004 r. w Czechach). W sierpniu ub. roku Włochaty grał znów na festiwalu w Jarocinie.

Włochaty
Tak mówią o sobie: - Wolni możemy być tylko w akcie twórczym. Nic nie dzieje się przypadkowo i nie przypadkiem czterech kumpli z jednego portowego miasta wciąż trzyma się razem, mimo upływających lat i wbrew wszystkiemu. Mogliśmy milczeć i siedzieć w ciszy, mogliśmy zamknąć oczy i nie patrzeć, ale nie wyobrażamy sobie życia bez wiary, że możemy zmieniać nasz świat. Przez te wszystkie lata spędzone razem mamy świadomość, że nie idziemy sami, a to co robimy nie jest obojętne dla tych kilku będących w ciągłej podróży.

Przypomnijmy, że Włochaty wystąpił już na festiwalu w Chojnie w 2004 r. Jego piątkowy koncert poprzedzi zespół Świadomość (reggae plus folk, ska, dub, punk-rock). Różnorodne instrumentarium sprawia, że muzyka ta jest barwna i porywająca, zwłaszcza na koncertach.
(rr)

Przypominamy dotychczasowych laureatów Festiwalu Piosenki Angielskiej w Chojnie:

1994  zespół z LO w Kamieniu Pom.
1995  Hush - Trzcińsko Zdrój
1996  Yellow Fingers - LO w Gryfinie
1997  Małgorzata Piątkowska - VI LO w Szczecinie
1998  Ewa Kotarska - XII LO w Szczecinie
1999  Berenika Karwan - ZS nr 5 w Szczecinie
2000  Agnieszka Jasińska - Stowarzyszenie Teatru Propozycji Dialog z Koszalina
2001  Kaja Kaźmierczyk - LO w Szczecinku
2002  kwartet wokalny - MOK w Koszalinie
2003  Aleksandra Tobolewska z zespołem Tequila - ZS nr 1 w Szczecinie
2004  Beata Andrzejewska z zespołem Boogie Nights - Szczecin
2005  Rykoszept ze Szczecina
2006  Big Fat Mama - Szczecin
2007  ???

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska